До Дня незалежності США. Роздуми.

Сьогодні святкують День незалежності Сполучені Штати Америки. 242 роки тому американський народ виборов своє право називатись народом і будувати власну країну. Це зараз США наймогутніша країна світу. Але для того, щоб стати такою, їм довелось пройти довгу історію, пов’язану із владою сили на «дикому заході», і з рабством, і з політичними убивствами, з судами Лінча, масовими протестами, Депресією та економічними кризами. Американці пройшли багато воєн, у тому числі й Громадянську, і навіть пережили короткотривалу окупацію та спалення столиці. Але вони не опускали руки. Вони вистояли заради того, щоб називатись країною, де захищені права громадян, де бізнес має можливість розвиватись, де можна судитись із державою і вигравати, де Уряд працює, насамперед, на національні інтереси.

Так, США і зараз не ідеальні, але вони залишаються ідеалом для багатьох країни. Когось дратує їх тиск, вестернізація та нав’язування Штатами своїх інтересів в усьому світі. Але для Уряду США ключове слово не «нав’язування», а «своїх». Тобто відстоювання інтересів держави – як політичних, так і економічних.

Тому нам дійсно є чому вчитись у Штатів. І як захищати свої свободи, і як відстоювати свої інтереси. Та як пройти шлях від колонії до наймогутнішої держави. Але, найголовніше, нашій владі треба навчитись ставити національні інтереси вище інтересів політичних чи корпоративних. Бо лише тоді ми зможемо розпочати рух до становлення Держави!

Володимир Продивус

04-07-2018