Президент ФБУ Володимир Продивус: «Боксом займаються ті, хто мислить або хоче навчитися мислити системно»

Інтервю для видання «Егоїст», 13 березня 2019 року

Володимир Продивус, президент Федерації боксу України, людина багатогранна – не лише спортивний функціонер, але й бізнесмен, меценат й у минулому політик (народний депутат Верховної Ради України VII скликання). Очолює Федерацію боксу із 2008 року, а із листопада минулого року входить до найвищого керівного органу Міжнародної боксерської асоціації – Виконавчого комітету AIBA.

– Володимире, за останні десять років в Україні з’явилися та розвиваються різні напрямки фізичної культури: дуже популярний у світі вид фітнесу – кросфіт, вуличний вид спорту на турніках – воркаут, а ще – надзвичайно видовищний вид бійцівського спорту ММА. Класичному боксу вдається витримувати конкуренцію?

– Багато хто помилково думає, що бокс – це спорт не надто розумних людей. Ні! Бокс – це поєднання фізичної міці, швидкості і здатності миттєво аналізувати ситуацію на рингу, думати і приймати рішення. Я взагалі за будь-який спорт, оскільки комп’ютер і особливо комп’ютерні ігри забирають у нас дітей і перетворюють їх на кволу пародію людини. Тому штанга і турнік, звичайно, корисні. Потрібно це заохочувати. Але бокс є бокс. Боксом займаються ті, хто мислить або хоче навчитися мислити системно. На рингу немає часу довго думати, рішення потрібно приймати тут і зараз. Запізнився – пропустив удар, помилився ще раз – віддав супернику бій. Бокс дуже за це люблять. Якраз ті люди, які розуміють системність боксу, приводять до нас своїх дітей. До речі, багато моїх товаришів-бізнесменів, крім тренажерного залу, займаються боксом. Він чудово перезавантажує, адже під час тренувань відволікаєшся від проблем.

– Ви також займалися боксом, двічі були чемпіоном України, потім стали бізнесменом. Із власного досвіду – як міркуєте, бокс здатен зробити із дітей бізнесменів? До речі, як Вам така маркетингова політика для Федерації боксу України?

– Бокс допомагає швидко мислити. Бізнесменів із дітей робить образ мислення, гарне виховання та освіта. Бокс вчить дитину бути членом команди на тренуваннях і водночас працювати індивідуально на рингу. Знову ж, бокс – не комп’ютерна гра, яку ти зберіг, а потім знову ввімкнув – і почав з того ж місця грати знову. У нас ти або слухаєш і чуєш тренера та працюєш над собою і своїми помилками, або результату не буде. На мою думку, чудові умови для фізичного і морального розвитку юнака або дівчини. У бізнесі хіба не так? Побачив, прорахував тут і зараз, спробував. Не вийшло – почав знову. Результат прийде з досвідом.

– Успіхи на світовій арені Олександра Усика та Василя Ломаченка посилюють бажання українців займатися боксом? І ще цікаво – наскільки побільшало людей, що із любителів вирішили стати професіоналами, надихнувшись перемогами наших хлопців?

– Олександр Усик та Василь Ломаченко, як і Денис Берінчик, Сашко Гвоздик з його тезкою Сашком Хижняком та інші наші відомі хлопці дуже допомагають у формуванні позитивного іміджу українського боксу. Багато людей бачать, як бокс загартовує, виховує характер, веде до успіху. Звичайно, інтерес до виду спорту у такі моменти зростає, хвиля охочих займатися боксом також.

Любителі тренуються для власного розвитку, для задоволення олімпійських амбіцій. Тут розумні навантаження, зміцнення здоров’я та безліч задоволення. Кращі боксери-любителі представляють збірну нашої країни на чемпіонатах Європи, світу та на Олімпійських іграх, підготовку ведуть на тренувальних командних зборах.

Якщо ж говорити про професійну боксерську кар’єру, зауважу, що тут працюють на абсолютно інших матеріально-технічних та фізичних обертах. Боксер-професіонал і його бокс є, по суті, результатом роботи величезної команди досвідчених фахівців, завдання яких – швидко довести боксера до титулу чемпіона світу і організувати для нього кращі з погляду видовищності та касових зборів бої.

– Чи впливають перемоги Усика і Ломаченка на бажання боксера-любителя стати професіоналом?

Швидше за все, такі досягнення значущість усього боксу, самих боксерів та їхніх тренерів. Звичайно, і натхнення наші чемпіони додають усьому народу, а не лише боксерській родині.

– Бокс вважається одним із найтравматичніших видів спорту. А з якими проблемами, окрім травм, зіштовхуються боксери?

– Існує безліч схем оптимізації тренувального процесу з метою профілактики травматизму. І початківці, і вже досвідчені спортсмени на тренуваннях використовують захист. На належному рівні є також медичний контроль, завдання якого – поступово навантажувати спортсмена фізично, без надлишку. Тут питання в іншому.

Теперішня ситуація із тими спортсменами, що вирішили будувати олімпійську кар’єру, просто несерйозна! Людина, яка ризикує кожен день отримати травму і завершити спортивну кар’єру у 25 років, не отримує від держави практично нічого. Більш того, є величезні проблеми з обліком трудового стажу та нарахуванням пенсій навіть для іменитих спортсменів країни. Це не є правильно, коли вчора привіз до України олімпійську медаль, а вже післязавтра завершив кар’єру та виявився нікому не потрібним. Є спортсмени дуже відомі, їм допоможуть спонсори, буде якась реклама, їх не кинуть напризволяще. Але існують тисячі видатних особистостей у вітчизняному спорті, яких вже кинули. Найперше – держава. Тому зараз ми опрацьовуємо в рамках Громадської спілки діячів фізкультури і спорту питання обліку трудового стажу та особливо – нарахування пенсій професійним спортсменам.

Для міжнародного іміджу країни досвідчений титулований спортсмен приносить користі не менше, ніж досвідчений дипломат. Спортсмени теж представляють інтереси нашої держави на міжнародному рівні. Але ризикують при цьому здоров’ям набагато більше. Перелом руки або ноги дипломату кар’єри не обірве, а спортсмену – може. Чому ж тоді у спортсменів абсолютно інші умови роботи, оплати праці, та інший механізм виходу на пенсію?

– Володимире, бокс – це чоловічий вид спорту, як Ви вважаєте? Яка ситуація із жіночим боксом в Україні?

– Історично, звичайно, бокс цікавив майже винятково чоловіків. Зараз ситуація не змінилася: чоловіків у боксі значно більше, ніж жінок. Але я особисто тільки за те, щоб усі, хто бажає перевірити себе в боксі, могли це зробити. Дівчата – не виняток. Українські дівчата взагалі дуже вольові – і часом навіть старанніші, аніж хлопці. Це теж дає свої результати. У листопаді минулого року Марія Бова і Анна Охота завоювали срібні медалі на чемпіонаті світу в Індії.

Підготувала Наталія Васьо

14-03-2019