Те, що нас надихає рухатись далі

Історія країни часто сприймається як історія перемог та поразок. Але як на мене, історія країни – це історія розвитку її культури. Культура – це те, що дає можливість нам пережити будь-яку поразку та підґрунтя до всіх наших перемог.

Тому і збереження пам’яток культури – це те, що зробить наші перемоги можливими у майбутньому. І коли весь світ переживає за  наслідками пожежі у Нотр-Дам де Парі, розумієш, що таке – культура та гордість нації. Коли світом збираються кошти на її відновлення – усвідомлюєш, що таке культура відповідальності. Та коли на цьому фоні бачиш, як занедбуються музеї, замки, пам’ятники в Україні – відчуваєш розчарування.

Не все можна вирішити одній людині. Поки що те, що я роблю для збереження українських пам’яток – це лише «крапкові» зміни. Потрібна програма, потрібна допомога кожного. Для того, щоб кожен вінничанин міг гордитись Вінниччиною, а кожен українець – Україною. І я гадаю, що ми зможемо відновити всі пам’ятні місця і Поділля, і всієї країни. Тоді, коли зрозуміємо, що ці пам’ятки – те, що робить нас гордими за свій край. І те, що наштовхує на нові звернення.

І на завершення. Культура відповідальності – це коли в неділю кожен з нас проголосує за свого кандидата, а після цього ми всі мирно сприймемо результати голосування. Мати різні погляди – це нормально. Ненормально, принижувати інших – за їх погляди, і за їх культуру.

19-04-2019