Чим виміряти ефективність влади?

Інколи переглядаю звіти органів державної та місцевої влади та дивуюсь, від того, чим у нас вимірюють успіх.

Чого там тільки немає: і як зріс ВВП, і скільки залучено інвестиції, і на який відсоток зросли доходи та видатки бюджетів. Так, інколи дають зростання зарплат (середньої і мінімальної), але людині складно розібратись зросла вона чи ні, особливо, якщо частину «покращення» з’їла інфляція, а ще частину – комунальні платежі.

Взагалі ми побудували чудову країну. Щоправда, лише для статистики. Де все переважно добре, хороше зростає, погане спадає. Але з точки зору людини життя стає складніше і гірше. Чому?

Бо в центрі державної політики перебувають не інтереси людини, а дані статистики. А статистика вона така – все залежить від того, у чому рахувати і що треба показати.

Тому жоден державних орган не вимірює добробут у тому, скільки людина могла і може купити в місяць умовних кілограмів м’яса чи скільки їй треба років працювати, щоб заробити на квартиру. І без зміни підходів, без людиноцентричності в обчисленні ефективності влади, нами і далі будуть маніпулювати. Розповідати про зростання, збільшення, покращення. Але на рівні людини, її інтересів усе залишатиметься — у кращому випадку – без змін.

Володимир Продивус

08-07-2019