Боротьба з бідністю, що породжує ще більшу бідність

У протистоянні влади з опозицією, конфліктах усередині політикуму, звинуваченнях у зраді, пошуку винних, ми часто забуваємо, що найбільше хвилює українця. Бідність.

Питання бідності важливе не лише для нас, воно важливе для усього світу. Чверть європейців живуть в умовах так званої «енергетичної бідності». Це коли люди вимушені жити в некомфортних для себе умовах лише тому, що не можуть дозволити собі платити за комунальні більше. І це проблема для ЄС, з якою вони намагаються боротись. У нас же навпаки – 95% відсотків живе в таких умовах, коли вони вимушені економити на комунальних, бо і так ледь вистачає на харчі. І це не проблема для місцевої влади, яка сьогодні ухвалює рішення про збільшення платежів.

Саме бідність штовхає нас до того, що 10% нашого населення виїхало на заробітки і невідомо чи повернеться. А це – економічно активні люди, які могли б працювати на нашу економіку, а не на економіку сусіда. Це – збільшення навантаження на бюджет, бо співвідношення пенсіонерів до числа тих, хто сплачує у пенсійний фонд, і так постійно зростає. А тут ще виїхала величезна кількість тих, хто міг працювати і платити податки в Україні. А завтра ситуація може бути гіршою, якщо пустити проблему на самотік. Але ще гіршою, якщо її вирішувати за рахунок збільшення податків. Якщо збільшити навантаження на тих, хто реально працює, на ФОПів, — це не врятує бюджет. Це потопить соціальну допомогу. Збільшення податків зменшить кількість ФОПів. Частина виїде. Частина піде в тінь. А частина підуть на біржу праці і їм також треба буде допомагати.

Тому для того, щоб подолати бідність, ми повинні дбати про середній клас. Про активних людей. Створити умови для того, щоб вони залишились тут. Створити більше можливостей для ведення своєї справи, а не більше податків. Подбати про людей найманої праці, які повинні отримувати нормальні зарплати, а не робити прибутковість підприємства на тому, щоб недоплачувати працівникам. А інвесторам розповідати про те, що перевага України – дешева робоча сила – це взагалі неповага до людей. Бо нашою перевагою має бути ефективна робоча сила, а не дешева.

Володимир Продивус

07-11-2019