Яка потрібна нам децентралізація?

Президент України Володимир Зеленський запропонував проект змін до Конституції, який стосується децентралізації в Україні.

Проблема місцевого самоврядування в нашій країні – це одне з найважливіших питань. А тому, зрозуміло, зараз у суспільстві посилиться обговорення напрямків та реальних змін для того, щоб зробити владу на місцях ефективною і небутафорною.

Перше, нам потрібні конституційні гарантії для збільшення повноважень місцевої влади. Те, про що ми говоримо уже 5 років. Бо до цього слова лишались або словами, або насильницьким об’єднанням у ОТГ. Центр боявся довіряти місцевій владі. Хоча залюбки перекладав на неї і відповідальність, і негатив – закрити лікарні, закрити школи.

Друге. Лише на місцях чітко розуміють, що потрібно людям. Тому що місцевий депутат і місцевий голова найкраще знають і проблеми свого населеного пункту, і в якій послідовності їх вирішувати. І треба зробити так, щоб вони мали і фінансові можливості для цього, і організаційні. Щоб вони не їздили погоджувати питання з областю, вимолюючи дати дозвіл на фарбування паркану.

Третє. Має враховуватись міжнародний досвід. Зокрема, наших сусідів – поляків. Адже у них зміни системи управління на місцях, реальне, а не декларативне посилення самоврядування стало реальним рушієм до інших – якісних змін —  для справжнього, а не «статистичного» покращення рівня життя.

І четверте. Місцева влада – це влада, яка найближча до людей. Саме вона вирішує найнагальніші питання, які щодня турбують громадян — дороги, школи і дитсадки, транспорт, чистота на вулицях та доступ до медицини. Тому конституційні зміни щодо місцевого самоврядування мають стати не лише черговим нормативний актом або – поділом чи посиленням повноважень. Вони повинні стати реальними змінами, де в центрі стоятимуть інтереси людини, а не політиків.

Володимир Продивус

16-12-2019