Техногенна катастрофа у Лівані: чи дістане «вибухова хвиля» Вінниччину?

Минулий тиждень продемонстрував світові картини страшної техногенної катастрофи у порту Бейрута. 220 людей загинули, 6 тисяч отримали поранення.

Хтось назвав це новою Хіросімою. Інші, розуміючи масштаби, почали шукати – а чи немає схожих проблем у їхніх країнах. У їхніх населених пунктах?

В Україні відразу знайшли порт в Миколаєві, де нібито зберігається прострочена аміачна селітра в об’ємах більших, ніж в Бейруті. Пізніше виявилось, що її немає і всі ніби заспокоїлись.

Але це не говорить, що загрози минули. Більше того, чомусь ніхто не згадав про Джуринський отрутомогильник на Вінниччині. А там зберігається прострочених хімічних речовин в рази більше, ніж у ліванському порту. Навіть офіційно не можуть встановити не тільки об’єми хімікатів, але й що конкретно там знаходиться. Люди, які проживають поряд, екологи України і Вінниччини уже десятиліттями намагаються вирішити цю проблему і запобігти колапсу. Але проблема як постала на початку незалежності, так і не вирішується.

Та навіть якщо ця екологічна бомба не вибухне, то може вбити більше людей, ніж техногенна катастрофа у Лівані.

І я сподіваюсь, що екологічна ситуація нашого регіону, нашої країни буде не лише заявами у виборчих програмах. Але й реальними справами, змінами та в решті-решт, — відчуттям безпеки проживання у себе вдома.

Володимир Продивус

10-08-2020