Чому в Україні такі дорогі продукти?

Сьогодні немає в Україні людини, яка б не відчувала зростання цін. Похід в магазин за продуктами для багатьох українців стає травматичним. Він вже не лише б’є по гаманцю. Він тисне на покупця, бо здається, що далі буде ще гірше.

Чому так? Чому в країні, яка століттями пишалась тим, що вона «житниця Європи», ціни на продукти почасти стають вищими, ніж у тій же Європі. Хоча нашим зарплатам, нашим доходам ще далеко до наших західних сусідів.

Чому від збільшення цін не виграють навіть виробники, а виключно посередники? Відповідь проста: у нас немає цілісної державної політики. Політики, яка б давала можливість селянам зберігати врожай, а не продавати відразу з поля (а інколи укладати договори ще навіть з моменту посіву). Бо головні «бариші» отримують ті, хто безкарно створює монопольні змови і диктує пересічним українцям ціну, яку він має платити.

На жаль, політика стримування цін сьогодні – це переважно бюджетне дотування. А що таке бюджетні гроші простою мовою? Це наші з вами гроші. Це недоплачені нам же зарплати, пенсії, соціальна допомога. Це збільшення податків. Це той же тиск на нас. Бо посередники виграють у будь-якому випадку. А люди, які вимушені купувати харчі, все одно переплачують втридорога.

Тому вихід один: робити систему державного захисту цілісною. Не якимись одноразовими кроками. А стратегічними діями, від яких не наживались би одиниці посередників, а вигравала б більшість – і виробник, і споживач.

Володимир Продивус

16-12-2021